"כל הרגשה רעה היא אנרגיה פוטנציאלית לעבר דרך קיום נכונה יותר אם אתה רק נותן לה מרחב להתקדם לעבר נכונותה"

יוג'ין ג'נדלין

התמקדות בקצרה

התמקדות היא דרך להתחבר לאינטליגנציה הרגשית העצומה שלנו דרך מסרים של הגוף. בעזרת התמקדות, אנחנו חוזרים למקור הידיעה הפנימי והעמוק שתמיד היה שייך לנו - גישה ישירה למצפן הפנימי, שבאמצעותו אנחנו יודעים הכי טוב מה הכיוון הנכון לחיינו.

באופן טבעי החיים רוצים להתקדם ולמצוא אפשרויות חדשות שתהיינה הנכונות והמתאימות ביותר עבורנו (תנועת חיים חיובית). לפעמים אנו נתקעים חסרי תשובה, בדילמה או "מסובכים בלופ", בגלל ניתוק מאותה אנרגיית טבעית, שתפקידה לשאת אותנו קדימה בדרך הנכונה ביותר עבורנו.

התמקדות היא כלי שניתן להשתמש בו בכל עת שבה נזדקק לה: בזמנים מלחיצים, ביחסים מאתגרים, בשאלות וסוגיות שמעסיקות אותנו וגם כדי להפוך דפוסי התנהגות ואמונות מקבעות, לריפוי רגשי ופיזי. התמקדות היא פשוטה, טבעית ובמובן מסוים גם מהפכנית. המתמקד לומד לסמוך על הידיעה הפנימית שלו, במקום להסתמך על דעותיהם של אנשים אחרים.

התמקדות היא דרך הקשבה עדינה, מלווה בהרבה פתיחות, וחוסר שיפוטיות וביקורתיות לתחושות הגוף. בשלב הראשון, ההקשבה היא למשהו לא ברור, ולא ומוגדר שאנו חווים ברמה הפיזית של הגוף. תחילה קשה אולי למלל אותה במילים, ואנו מוזמנים לחוות את אותה תחושה בעדינות, לקבל אותה קבלה מלאה, ללא שיפוט או דעה, ולאט לאט לתת לה מילים ולתאר אותה.

בתהליך ההקשבה וההעמקה, וכאשר אנחנו מתייחסים לתחושה היא יכולה לבוא לידי ביטוי במספר דרכים – זיכרון, מחשבה, רגש, דימוי, מילה, ביטוי, צבע ועוד. כאשר אנו חווים את התחושה, מקבלים אותה, מתארים במילים ואף משוחחים עמה ללא שיפוטיות – נוצר שינוי בתחושה ומשהו חדש מופיע.

ההתמקדות מזמינה אותנו להעמיק בנושא מסוים שמעסיק אותנו באמצעות מגע עם תחושות הגוף שהנושא מעלה בתוכנו. החקירה והעמקה היא דרך באמצעות תשומת לב ממוקדת אל הגוף, היות והגוף הוא זה שיוצר את הרגש, המחשבה, עולם הדימויים והתחושות. ההבנה שלנו את הסיטואציה הספציפית ואת עצמנו מגיעה מתוך הגוף. מה שהיה עד כה מובלע או מרומז (Implicit) צף ועולה על פני השטח ונהיה מפורש וברור (Explicit).

הגוף שלנו ואנחנו שואפים תמיד ל"תנועת חיים חיובית" – המיטבית ביותר עבורנו, בין אם אנחנו מודעים לה או שטרם מודעים לה במלואה. אנרגיית החיים הפנימית והטבעית הזו, היא אנרגיה בריאה הטבועה בנו אורגנית ונמצאת בגוף, שואפת כל העת לחיים טובים, מלאי הגשמה, פריחה ושגשוג והיא זו שעולה וצצה על פני השטח במגע עם תחושות גוף שבמרוצת השנים הזנחנו והפסקנו להתייחס אליהן.

תשומת הלב וההקשבה לתחושות הגוף מאפשרים לנו להבין את עצמנו, בצורה עמוקה ואותנטית.
הם יכולים להכיל את מורכבות קיומנו על כל רבדיה, והם מחברים אותנו אל אותה אנרגיית חיים שיש בה "תנועה חיים חיובית" - תנועה קדימה אל המקום הנכון והטוב ביותר עבורנו.